arrow_back
Zpět na knihy

Bába Bedla a dívka na hřebeni

Nakladatelství Meander, 2023

Markéta Pilátová navazuje na knihkterá byla zařazena do prestižního mezinárodního katalogu The White Raven i do českého katalogu Nejlepší knihy dětem.

Ve druhém díle ještě prohlubuje magickou linku příběhu – kromě již známé báby Bedly a kouzelného podhoubí se tentokrát dostaneme i do lišejníkového království, v němž se dá zaslechnout vyprávění skrze čas. Příběhy lišejníků přináší útěchu mladičké Ari, jež prožívá už šestou zimu na hřebeni Jeseníků úplně sama a spaluje ji touha po pomstě. Bába Bedla Ari doprovází lišejníkovými labyrinty, skrz příběhy z různých dob a míst na cestě za odpuštěním.

Zpěvačka, skladatelka, textařka a výtvarnice Martina Trchová vytvořila čarovné ilustrace spreji a akvarely.

Recenze od Jitky Nešporové na literárním webu iliteratura.cz

...Markéta Pilátová dovede vyprávět velmi dynamicky, základní obrysy příběhu načrtává v krátkých větách, umí napsat autentické dialogy, v nichž se neostýchá použít tu obecnou češtinu, tu německou či ruskou repliku, předkládá dětským čtenářům vážná, nesnadná témata, ale při sdělování poselství je srozumitelná. Slovy Báby Bedly vštěpuje dětem, že budou méně zranitelné a snáz se ubrání zlu, pokud si budou vzájemně pomáhat a chovat se jako rodina. A také že oplácet zlo zlem nevede ani ke smíru, ani ke štěstí.

Čtenářský zážitek z knihy, která osciluje mezi konkrétními popisy a náznaky, umocňují originální ilustrace výtvarnice a zpěvačky Martiny Trchové (nar. 1983), která pomocí akvarelových sprejů vytvořila rozostřené obrazové výjevy evokující pohled do hloubi lesa. Zachycuje reliéf krajiny, přírodniny a siluety postav, sprejované přes šablony z listů či odstřižky záclon, citlivě překrývá barvy a variuje odstíny. Akcentuje tak atmosféru záhadných metamorfóz, spletitých lidských příběhů i tajemnou kontinuitu času."

Přečíst celou recenzi si můžete zde: